علوم تجربی جدیدراهنمایی

تجربیات جدید در علوم راهنمایی عناوین مطالب وبلاگ را لطفا ببینید پایین عکس محمد (ص)


 
مقدمه تجربیات
سؤالاتی بدون جواب- متن را بخوانند و در خانه جواب دهند. برای آزمایش وسیله بیاورند گروهی و انجام شود آنها هم ببینند و تا حدامکان در کلاس، بستگی به تعداد افراد یا در آزمایشگاه انجام دهند ولی در خانه دوباره حتماً انجام شود. متنی مبنی بر نحوة انجام آزمایش و وسایل مورد نیاز باید در اختیارشان قرار گیرد و وسیله ای کاربردی تغییر از این درس که جنبه کاربردی در زندگی دارد بسازند سا فیلم یا عکسی از آن یا طرز کارکرد با آن را بنویسند بیاورند مثلاً در درس مخلوطها شیرموز ساختن با شیشه نوشابه خانواده.
نوشته ها با قرآن و مطالب تحقیقی علما دینی همراه باشد.
اگر هر معلم صبح زود در ایامی که کمتر مشغله ی شغلی دارد کتابهای علوم را به مدت 20 دقیقه مورد بررسی قرار دهد و برایشان نحوه ی آزمایش و ساختن وسایل را تهیه کند مسئله حل است بخصوص اگر با وبلاگهای مختلف معلمان علوم نیز این تجربیات را در میان بگذارد.
هر صل را امتحان نیز بگیریم مثل امتحان نهایی تا بقول معروف ماست ها را کیسه کنند و بدانند درس خواندن یعنی چه. تعداد سؤالات کم باشد تا بتوان وقت برای تصحیح آن داشته باشیم.
 
 
 
 
 
 
یادمان باشد از آنها بپرسیم این آزمایش چه می خواهد بگوید و در دفترچه نیز نحوه ی آزمایش را بنویسند و بیاورند.
آزمایشات زیاد وقت نمی برد به شرطی که شب قبل وسایل آنها را زودتر فراهم کنیم و دانش آموزان نیز همین طور و هر دفعه یک گروه انجام دهند و بقیه نیز همچنین می شنوم از یاد می برم می بینم به خاطر می سپارم انجام می دهم یاد می گیرم.
آزمایشات کلاس اول + کارهای عملی
1- ساختن هواپیما با حلقه های کاغذی و نی نوشابه توجه حلقه های عقبی بزرگ حلقه جلویی کوچک + چسب کاغذی جای چسباندن حلقه ها در روی نی و درباره ی کوچکی و بزرگی حلقه ها نسبت به هم بحث شود.
2- با خمیر رنگی و چوب کبریت مدل مولکولی مواد را بسازند.
3- با کمک دستگاه تجزیه ی آب در کلاس نشان دهیم آب ماده ای مرکب است. روش ساخت: بطری نوشابه + 2 ذغال باطری بزرگ + دو لوله ی آزمایش + ترانس آزمایشگاه
4- با مدل مولکولی نوع آرایش اتم های عناصر را نشان دهیم در حین اینکه خود عناصر را نیز روی میز گذاشته ایم.
5- ما مدل مولکولی نوع آرایش اتمهای مختلف عناصر موجود در ترکیبها را نشان دهیم مانند آب و دی اکسید کربن حین اینکه خود این ترکیبات روی میز می باشند.
6- می خواهیم نشان دهیم ویژگیهای ماده را مثلاً بین ذره های ماده فضای خالی هست را در کتاب اول نوشته ولی باید بصورت آزمایش نشان دهیم استکان + ماسه + آب
7- جنبش ذره های سازنده مواد در اثر گرما  سرما زیاد می شوند را در تفسیر کنید باید بچه ها در خانه آزمایش کنند بعد بنویسند + اینکه خودمان در کلاس یک دانه پرمنگنات نوی یک ظرف بشر انداخته با فندک زیرش را کمی گرم می کنیم حرکت ذرات رات می بینند.
8- مثلاً در مورد انبساط و انقباض همان عکس و آزمایشات را می شود خیلی زود بصورت گروهی انجام دهند یا اگر تعداد دانش آموز زیاد است در خانه.
9- در مورد نحوه ی ساختن دماسنج فیلم از اینترنت فراهم کنیم.
10- مشاهده کنیدها را انجام دهیم.
11- در مورد خطرات جیوه از اینترنت در مورد انواع دماسنج از اینترنت.
12- دماپا را بسازیم و عکس کتاب را آزمایش کنیم.
13- بچه ها ذوب خمیری موادی مثل پلاستیک و شمع و شیشه را ببینند و ذوب مقاومتی سرب را + قالب ریزی که می توان یا یک مقداری گل که در یک درب پلاستیکی ریخته ایم کلمه ای را بنویسیم که توخالی باشد بعد سرب آب کنیم و در آن بریزیم.
14- فیلم درباره ی شیشه گری
15- تحقیق کنید اثر سطح مایع و گرما و نوع مایع وزش باد بر روی تبخیر مایعات باید آزمایش نمود تا بفهمند علوم تجربی یعنی آزمایش و کاربردی نمودن آزمایشات مثلاً در اینجا می توانیم به کولر که سطح مایع و وزش باد نیز هست اشاره کنیم یا برای سبزی خشک کردن و لباس پهن کردن که گرما و سطح مایع هست این می شود علوم کامل.
16- در مورد جوشیدن از جوشیدن آب و تغییرات دماسنج فیلم بگیریم به کمک دوربین سه پایه دار
17- در مورد بارش باران فیلم آموزشی تهیه کنیم.
18- در مورد تهیه آب مقطر همینطور فیلم + آزمایش
شاید بفرمائید و بگویید ای بابا ما که وقت نداریم باور کنید اگر وسایل را زودتر لیست نموده باشید در تابستان خیلی سریع می توانید انجام دهید تدریس اگر توأم با آزمایش باشد که گروه هایی از دانش آموزان در آن درگیر کار باشند مسئله حل است. البته می دانم که ما معلمان ایران مثل کشورهای دیگر فقط به معلمی فکر نمی کنیم ولی سعی کنیم به وظیفه ی خود عمل کنیم.
19- در مورد تصعید و چگالش از اینترنت.
20- کوزه ای را برداریم آب در آن و روی آن بریزیم + یک دماسنج درون آب کوزه دما را یادداشت کوزه دم پنجره ی نیمه باز بعد از یک یا دو ساعت دوباره دما را یادداشت می بینیم کوزه چقدر آب را خنک می کند.
21- کولر آبی بسازیم یک پنکه کامپیوتر یک پارچه که با آب پاش به آن آب می پاشیم و پنکه به آن باد می زند و خنک شدن را حس می کنیم.
22- درباره ی یخ خشک و نوشابه سازی فیلم تهیه کنیم و سود و ضرر نوشباه را بازگو کنیم.
23- در درس مخلوطها عکس بسیار خوبی وجود دارد  انجیر، نخودچی و کشمش ولی بادام آن کم است.
24- مخلوط شیر + شکر + موز رنده شده در شیشه نوشابه خانواده هم بزنیم می شود شیر موز
25- در مورد روشهای تمیز کردن هوا و رفع دود ماشینها تحقیق بیاورند و آثار بد دود ماشینها را بگوئیم.
26- عکس هایی از عناصر و کاربردشان تهیه کنیم یا تهیه کنند.
27- کاربرد انواع محلولها را با یکی دو آزمایش ببینند.
28- جدول انحلال پذیر را با انجام بلورسازی نمک یا شکر خوب درک می کنند یعنی 2 تا آزمایش در کلاس
29- روشهای جداسازی را آزمایش کنند مثلاً بیاییم با یک توری پارچه ای که چهار طرفش را با طناب وسط حیاط بسته ایم یک سبزی خشک کن ساده بسازیم و بگوییم چه چیزی را از چه چیزی جدا نموده ایم و بگوییم برای بهداشت سبزیها باید روی سبزیها نیز یک پارچه باشد ولی با سبزیها تماس نداشته باشد مانند پشه بندی که در هوا معلق است وگرنه سبزی ها می گندد.
یادم هست یکی از بچه ها یک قیف جداسازی برای روغن و آب ساخت خیلی ساده بود یک بطری نوشابه خانواده که به بدنه آن یک شیلنگ وصل بود و از دهانه ی آن نیز شیلنگی تا پایین بطری آمده بود وقتی آب را به بطری حاوی روغن اضافه می کردیم روغن بالا می آمد و از شیلنگ وصل به بدنه ی بطری خارج شده و راحت هر دو از هم جدا نمودند.
30- در مورد نحوه ی مصرف نمک یددار غذا کمی بی نمک، نمک یددار را روی غذا بریزیم چون یُدش بخار می شسود هنگام پخت غذا
انرژی
1- در مورد این درس عکسهایی را با آهن ربای درب یخچالی پشت آن می چسبانیم و روی تخته می زنیم و می گوییم چه انرژی در این وسیله یا پدیده به کار می رود.
2- تبدیل انرژیها را با آوردن چند وسیله توسط بچه ها و نوشتن نوع تبدیل انرژیها به هم می توان تدریس نمود. باطری نوری بی سیم بلندگو روشن نمودن کبریت لامپ، رادیو، دینام دوچرخه.
3- می توان ساخت باطری را نیز یاد داد 2 استکان + 2 الکترود ذغال باطری بزرگ + 2 قسمت فلز روی که بتوان آنها را با آب نمک به هم سری نمود و به کمک مقوا الکترودها به هم نچسبد و با سیم و یک دیود نوری LED روشن شدن آنرا نشان داد.
4- نمی دانم چگونه می شود باطری نوری ساخت ولی می دانم که باید فلز متفاوت می توان با کمک گرما برق بوجود آورد معلمان این علم را حرف و فن می دانند.
5- در قسمت نیروها نیروی برگشتی یا تکیه گاه را در مورد کشتی ها یا فیلم نمایش دهیم یا عکسهای کتاب را آزمایش کنیم.
6- در مورد نیروی اصطکاک دوچرخه را بیاوریم سرکلاس و محلهای صطکاک دوچرخه با هم را نشان دهیم یا جاهایی که مزاحم یا مفید است و راههای زیاد و کم کردن آن را بگوییم. مثلاً در دوچرخه برجستگیهای لاستیک دوچرخه اصطکاک را کم می کند و لنتها با رینگ چرخ اصطکاک را زیاد می کند.
7- در مورد نیروی الکتریکی مالشی مثلاً جاروی دستی نپتون چنین عمل می کند.
8- نیروی مغناطیسی را با آوردن آهن ربا قبله نما و انجام چند حرکت نمایشی عروسکی که کف پای عروسها فلز باشد و آهن ربا که کف ریز میز می کشیم آنها را حرکت دهیم یا آهن ربای الکتریکی بسازیم و جرثقیل بسازیم یا یک اهم متر ساده بسازیم.
که یک قطب نما + چند دور سیم دورش و وقتی به باطری قلمی وصل کردیم جهت عقربه آن عوض می شود یا یک قایق قومی (پلاستیکی) که یک قطعه آهن ربا در آن است را با یک آهن ربای دیگر برانیم یا برای ماشین باری چنین کاری کنیم یا ماهیگیری که چند ماهی مقوایی رنگی با گیره ی فلزی بر دهان آنها و با چوب و نخ و قطعه آهن ربایی آنها را بگیریم و
یادمان باشد طرحها را بنویسیم و به دیوار کلاس نصب شود هر کس خواست بسازد بیاورد یا گروهی بسازند بیاورند و بعد نمایشگاه و فیلم بسازیم و CD نماییم و داشته باشند.
9- نیروی بالا برنده را در اینترنت با فیلم نشان دهیم.
10- تمام آزمایشات مربوط به جهت و مقدار نیرو را مانند ترازو و وزن و جرم را انجام دهیم و ببینند جیوه با حجم کم چه وزنی دارد.
11-فیلم فضانوردی و بی وزنی را ببینند.
12- نشان دادن سرعت وسایل مختلف با فیلم و محاسبه ی سرعت رعد و برق و باد و دیدن قطار و غیره و برایشان بسیار جالب است نصب سرعتها بصورت جدول دو
13- به بچه ها بگوئیم به مدت یک روز روی صندلی می توانید بدون حرکت بنشینید می گویند هرگز پس به آنها در مورد خطرات سرعت زیاد و معلولیت و از دست دادن عزت و احترام خود تذکر دهیم + چند عکس و فیلم از تصادفات که از اینترنت می گیرند و تشویقشان کنیم که از دوچرخه استفاده کنند و برای رفتن با ماشین برنامه ریزی کنیم و بعد راه بیفتیم.
14- در قسمت آب و هوا مطالب اضافی از اینترنت + چند فیلم باران رعد و برق و سیل
15- در قسمت دنیای زنده جانوران کف دریا و جانوران شکاری و شیر و پلنگ و پرندگان و حشرات و غیره + گیاهان دارویی و گیاهان معمولی و کاربرد آنها از اینترنت تحقیق بنویسند و بیاورند در قسمت میکروبها تولید خمیر نانوایی و ماست + دیدن میکروبها با میکروسکوپ مقداری آب جوی که جلبک دارند را در بطری نوشابه خانواده می ریزیم و در نور آفتاب قرار می دهیم سپس یک قطره آنرا در زیر میکروسکوپ می بینیم.
برایشان از مسواک زدن نخ دندان رعایت بهداشت بعد از دستشویی آمدن، حمام رفتن بگوییم.
 
کلاس دوم
در کتاب علوم کلاس دوم نیز مانندکلاس اول می توانیم برای بخش سیمی عناصر و ترکیبات را در آزمایشگاه برایشان نشان دهیم اما یک فرق اساسی در کتاب کلاس دوم وجود دارد و آن هم آزمایشات بیشتری است که در کتاب وجود دارد. سعی کنیم فکر کنیدهای بخش شیمی و فیزیک را نیز به شکل آزمایش بفهمند در متن کتاب آمده است فکر کنید این استباه است باید بگوید آزمایش کنید و فکر کنید و پاسخ دهید. مثلاً تجزیه آب با دستگاه، تجزیه آب یا رنگ زدن براده های آهن در پلاستیک فریزر + کمی آب.
بنابراین طراحی کنید فکر کنید تفسیر کنید یعنی اول آزمایش کنید بعد اگر می خواهیم نشان دهیم که از سوختن شمع چه موادی بوجود می آید خیلی راحت یک لیوان استیل پر از یخ خرد شده را بالای شمع می گیریم بخار آب تولید شده را می بینیم سپس کربن دی اکسید حاصل از سوختن شمع را با یک بطری نوشابه بزرگ خانواده که بالای شمع گرفته ایم و روی شمع است می گذاریم حالا کمی آب آهک در آن می ریزیم درب نوشابه را می بندیم و تکان می دهیم.
تغییر رنگ را می بینند می گوییم از سوختن پارافین شمع که از کربن هیدروژن است چند ماده بوجود آمد می گویند 2 ترکیب یعنی بخار آب و کربن دی اکسید حالا می دانیم چرا- خوب روی تابلو می نویسیم بخار آب + کربن دی اکسید à اکسیژن + هیدروژن کربن. چون قبلاً از دستگاهع تجزیه آب فهمیده اند که آب از دو عنصر است در مورد آتش سوزی و راههای خاموش کردن آن از اینترنت یا آتش نشانی محل و فیلمها در مورد آتش و سهل انگاریهایی که موجب این امر شده است.
در مورد تغییرات گرماده و گرماگیر همان طور که گفته شد مطالب فکر کنید یا متن کتاب را هنگام تدریس می توان با آزمایش نشان داد.
در مورد کبریت سازی و تاریخچه و نحوه ی عملش از اینترنت سرعت تغییرات شیمیایی را فقط از روی کتاب باید بخراشد و رد شویم چون اگر ماده ای منفجره ساختند زود می میرند.
کتاب در مورد کاتالیزگرها خوب توضیح داده است
اما ذکر مطلبی بسیار مهم است و آن این است
اگر گرد فلز نیکل یک کاتالیزگر برای تبدیل روغن های گیاهی مایع به روغن های جامد است پس چرا تمام ظروف ما به اصطلاح استیل از همین جنس روکش می شود آیا این ظروف برای بدن ضرر ندارند. در مورد آنزیمها در چه غذاهایی یا گیاهانی هست بدن انسان چه آنزیمهایی را احتیاج دارد چگونه آنها را بهتر و بیشتر به بدن برسانیم آن هم با روشهای طبیعی تغذیه نه با قرص و داروهای مصنوعی؟
بهترین منبع کتابهای تغذیه کتابخانه ملی ایران
برای مبحث جرم و تغییرهای شیمیایی اگر ترازوی حساس داشته باشیم می توانیم مقداری سیم ظرفشویی را وزن کنیم سپس وقتی زنگ زد دوباره وزن کنیم تغییر جرم را می بینیم.
یعنی بهترین قسمتهای شکل های کتاب در بحث تفسیر کنید جرم و تغییرات شیمیایی است که اگر آزمایش کنیم مبحث را خوب می فهمند اول شمع را وزن و بعد روشن بعد می بینند از جرمش کم شده ولی اگر درپوش بگذاریم روی شمع روشن می بینیم که هیچ تغییری رخ نداد برای این کار بهتر است درب نوشابه خانواه را با چسب کف یک بشقاب می چسبانیم + یک شمع که در درب شیشه چسبانده ایم + بطری که روی درب پیچانده ایم بطری بهتر است کوچک باشد حالا مجموعه را وزن بعد شمع را روشن و وزن می کنیم می بینیم ترازو تغییری نکرد.
فکر کنید پایستگی جرم را با خمیر اسباب بازی روی مقوا یا تخته نشان دهیم.
در مورد تغییرات شیمیایی و اثرات آن در بهتر شدن زندگی بهتر است از آنها بخواهیم تحقیق بسیار خوبی را ارائه دهند و هیمن طور درباره ی مواد شگفت انگیز شیمیایی مطالبی را به صورت تخیلی ارائه دهند مثلاً ماده ای که زخم را زود خوب کند یا صابونی یک بار حمام رفتن تا 2 یا 3 هفته یا مثلاً خمیردندانی کهاصلاً دندانها خراب نشود یا ماده ای به ماشین بپاشانیم تا کمتر با هوا اصطکاک داشته باشد و سوخت کمتر مصرف کند یا به ته کشتی ها چنین ماده ای بزنیم کمتر با آب اصطکاک داشته باشد و زودتر برسند.
2- فصل نور
در این فصل خوشبختانه آزمایشات بسیار خوب و کافی هستند فقط باید با 3 چراغ لیزری که روی تخته محکم شده اند و کمی از سطح تخته بالاترند و جلوی آنها عدسیهای مقعر یا محدب است و ریختن پودر گچ روی مسیر نورها شکست نور را ببینند یا همین مسئله را منشور.
در این فصل می توانیم یک ورقه ی شفاف پلاستیکی را برداریم و با قیچی به شکل افشان درآوریم و یک LED هفت رنگ در آن بگذاریم یا یک قوطی پنیری درب دار که درونش آب است و روی درب یک LED هفت رنگ است را بگذاریم می شود چراغ خواب.
- فیلمهایی در مورد اندوسکوپ تهیه کنیم و کاربرد آینه و عدسیها را در جراحیها نشان دهیم فیلمها باید 2 الی 3 دقیقه باشد.
- دوربین بسازند تلسکوپ، میکروسکوپ، پروژکتور بسازند روش ساخت اینها در کتاب آزمایشات ساده در علوم یا در کتابهای فیزیک دبیرستان هست.
مثلاً با یک ذره بین که از کتابفروشی می خرند + ته استکان که جلوی چشم قرار داده و ذره بین را با دست جلو وعقب می برند دوربین می سازند. با میله های شیشه ای می توان یک میکروسکوپ داشت مثلاً پوسته نازک پیازی را روی گذاشت و با یک تیله ی بدون رگ سلولهای پیاز را دید.
یا یک پوسته پفک را روبروی چراغ قوه قرار دهیم و با جلو و عقب بردن ذره بین عکس آنرا روی دیوار ببینند یا با یک جعبه شیرینی که درونش نقره ای رنگ است و قراردادن یک ظرف مشکی درون جعبه و قراردادن شیشه ای روی آن یک آبگرمکن خورشیدی ساخت یا با یک آنتن ماهواره ای بدرد نخود که به جای گیرنده ی مرکز آن یک کتری سیاه رنگ می گذاریم و قسمت داخل آنتن را با ورق کادویی نقره ای رنگ، سطح پوش نموده و یک اجاق خورشیدی می سازیم یا با یک جعبه ی آهنی که وجه رویی جعبه را با یک ورق سیاه بزرگ می پوشانیم و عملاً گیرنده گرمای خورشیدی را می سازیم.
ضمناً هر تحقیق و ارائه ی مطلبی را باید با عبارات و جملات قرآنی همراه نمود مثلاً آیه ای درباره ی نو یا خورشید و ماه گرفتگی از آیات و چهره مؤمنان در قیامت نورانی است چون کار خوب می نمودند کمک می نمودند نماز به پا می داشتند، زکات می دادند و در اینجا کتابهای بی آزار شیرازی یا کتب حوزه ای بسیار ره گشاست خوشا به حال بعضی از کشورهای اسلامی که بزرگان دینی آنها در کتابهای علمی شان نیز مطالب قرآنی را دقیق آورده اند و این آموزش فراگیر است برای همه.
3- فصل موج
فصل موج را باید دقیق از روی کتاب خواند و عمل نمود + چند فیلم درباره ی موج که خوشبختانه آقای نوابی این فیلم ها را برای ما فراهم نمودند و بسیار اثربخش بوده است.
با ساختن بی سیم، تار و 3 تار و طبل و سنتور بوسیله سیم ترمز دوچرخه و چوب یا درب پلاستیکی شیشه مربا و قراردادن چند شکاف در داخل درب و نصب چند کش یک سنتور دستی ساده بسازیم یا تلفن نخی بسازیم.
البته نشان دادن فیلمهایی در مورد کاربردهای پزشکی و نظامی امواج خالی از لطف برایشان نیست مثلاً کشتی ها و زیردریایی ها و پزشکان چگونه از امواج فوق صوت استفاده می کنند جای بسی تشکر از آقای نوابی که این فیلم ها را تهیه نمودند.
اما بهتر است در قسمت کاربرد امواج رادیویی به پیشرفت بشر + راههای صحیح کاربرد آن اشاره شود.
مثلاً ماهواره ای که امروز رسم است صحیح آن همان است که امام خمینی (ره) فرمودند باید رادیو تلویزیون دانشگاه باشد اما بعضی کانالهای ماهواره ای یا حتی داخلی شده است
بگذریم ما کانالهای آموزشی را پیدا کنیم فیلم ضبط کنیم با یولید در حد چند دقیقه تهیه نمائیم و ارائه دهیم. اگر امکانات نداریم CD نماییم در خانه ببینند و گزارشی از آن ارائه دهند.
 
 
4- فصل گرما
این فصل احتیاج به حوصله ی بسیار دارد چون اساساً مطالب دبیرستان را در آن جای داده اند ولی باید با حوصله چند صفحه اول را تدریس نمود تا زده شوند ولی از بحث انتقال گرما کتاب خوب جلد می رود.
در اینجا بچه ها می توانند عایق های حرارتی پارچه ای که در پالتها هست را بیاورند فیلم هایی درباره ی طرز کار کولر         ، و یخچال و موتور ماشین موشک و هواپیما بیاورند که در اینترنت و گروه حرفه و فن وجود دارد. ساختن وسایل در مبحث حرکت یا آوردن ربات ها و اسباب بازیها برایشان جالب است و یک موتور بخار ساده بسازیم که تولید برق کند یک قایق که با آرمیچر کار کند یا یک ماشین کمپرسی اسباب بازی که با آرمیچر راه برود.
طرز ساخت اولی: باید یک توربین متصل به آرمیچر که متصل به یک ترانس خام 5/1-220 است که یک LED به سر 220 وصل نموده ایم سپس یک زودپز که ما یک لوله مسی بخارش به پره های توربین هدایت و تولید برق را می بینیم.
طرز ساخت دومی: یک میله خالی خودکار وصل به آرمیچر که سر فلزی میله خودکار به پره وصل است که در آب است و آرمیچر روی فوم قایق مانند قرار دارد + جای باطری
طرز ساخت سومی: یک پولی یا چرخ شیاردار کوچک به آرمیچر و یک چرخ شیاردار در وسط میله ی تایرهای جلوی کمپرسی یک کش ضبط صوت قدیمی + جاباتری = حرکت.
در بحث ساختن موشک و هواپیما که بحث خطرناکی است بهتر است به چند فیلم بسنده نمود مثلاً موشکی با بطری نوشابه خانواده می توان ساخت ولی بسیار خطرناک است.
5- در فصلهای مربوط به زمین شناسی بچه ها باید روی مقوا یا با گچ تصاویر کتاب را بازسازی کنند و فیلمهای آموزشی درباره مطالب کتاب بسیار مفید است. آوردن سنگ های مختلف و طبقه بندی آنها براساس مطالب کتاب و چسباندن روی مقوا و بردن میکروسکوپ سرکلاس و دیدن کانیهای یک ریز سنگ.
- در رابطه با نفت و گاز و ذغال سنگ از اینترنت مطالب خوبی می توانند بدست آورند مثل میزان درآمدهای نفتی و غیرنفتی ایران و سهم هر ایرانی از این منابع
- در رابطه با عناصر 4 لایه ی کره زمین بهتر است این عناصر را به کلاس ببریم تا بفهمند.
- در رابطه با کاربردهای کانیها: فیلم ذوب آهن و کاربرد ذغال سنگ یا چگونگی ساخت قطعات الکترونیکی و برقی دارویی از کانیها از اینترنت بسیار جالب توجه است.
- در رابطه با هوازدگی بیشترین تلاش کاری را باید روی ساختار خاک مناسب گذاشت چرا که دانش آموز باید بعد از مطالعه این مبحث بتواند خاک مناسب را با مخلوط کردن مواد لازم برای رشد گیاه به وجود آورد.
طرز ساخت: ابتدا یک جعبه پلاستیکی را با چند سیم نیم دایره که روی جعبه قرار داده ایم و با یک پلاستیک فریزر پوشانده ایم تهیه نموده درون جعبه باید خاک رس و رویش ماسه + کود که طرز ساخت کود عبارت است از کود گیاهی + کمی حیوانی + پتاس شیمیایی + اوره شیمیایی به مقدار بسیار کم مخلوط + چند قطره مولتی ویتامین و قطره آهن به آب درون منبع آبیاری قطره ای این گلخانه اضافه نماییم آنوقت توضیح دهیم هر کدام از این موارد چه عناصری به گیاه می رساند و ضمناً گیاه گندم یا شاهی در این گلخانه بکاریم.
و در مورد آبیاری قطره ای و روشهای آن تحقیق بنویسند و بیاورند.
دنیای زنده کلاس دوم
هیچ چیز مثل میکروسکوپ و فیلم های آموزشی برای فهم این بخش اثربخش نیست البته باید برای این بخش دفترچه نقاشی تهیه و عکسها را بکشند با توضیحات آن.
در مورد غذا بحث بیشتر روی تأمین پروتئین برای جامعه است آن هم از همه نوه آن نه به یک نوع آن پس بهتر است به دانش آموزان بگوییم باید نهادی در جامعه بوجود آید که بصورت بسیار ارزان و راحت پروتئینهای لازم را مانند زمان امام خمینی (ره) بصورت کوپن در اختیار مردم قرار دهند.
در مورد آزمایشات این بخش سعی کنیم خود دانش آموز حتماً با وسایل ساده در کلاس یا خانه انجام دهد.
همکار گرامی سعی نمائید از آزمایشهای خود فیلم و Word بسازید.
در کتاب درباره ی منابع غذایی مواد معدنی صحبتی ننمود که می توانید از کتب علم تغذیه کمک بگیرید که در کتابها هست ضمناً به دانش آموزان بگوییم به مدرسه نیایند یا سرجلسه امتحانی نباتی برای فکر کردن مغز داشته باشند تا مغزشان از کار نیفتد (ادرار را هم نگه ندارند.) اما ورزش که در کشور ما یعنی هیچ چون در مدارس ما با آنکه وزارت ورزش داریم اما هیچ همکار گرامی سعنی نمائید در کلاس از بچه های ورزشکار تعریف و تمجید نمائید و بگوئیم عقل سالم در بدن سالم است و بدن سالم با دندان سالم و ورزش و نماز و روزه و کار خوب بدست می آید.
برای داشتن دندان سالم نخ دندان بیاوریم و نخ بکشند و ببینند چه بوی بدی دندانهای مسواک زده شان می دهد.
همکار عزیز ما مسئولیتی به نام معلمی داریم این کارها وقت زیادی نمی برد نباید فقط بگوییم با این حقوق که می دهند آخر این حرفها یعنی چه؟ یک درس بدهید گچ را پرت کنید پای تابلو و بروید. مگر چقدر وقت می برد. اگر بیاییم مقداری سفیده تخم مرغ را درون لوله ی آزمایش بریزیم و سپس با ریختن الکل رویش نشان دهیم چه بلایی سر آن می آید و از مضرات الکل برایشان بگوئیم آن وقت کمتر به این بلاها دچار می شوند ناراحتی کبدی که مرگ بسیار طولانی و درد آوری است.
برای این کار صدا ها را ضبط واز او خواست صدای چیست یا چشم را ببندد و با دست بگوید این وسیله چیست ومزه غذا را بچشد و بگید چه نوع غذایی است یا در مورد بوی غذا و وقتی او را به و وقتی او را به بیرون ما می بریم دیدن با دقت را را با گفتن ببین این چیست را یادش دهیم. با او با اسباب بازی هایش بازی نموده، رفتار های صحیح اجتماعی را یادش دهیم. آری پدر نباید فقط برج ترس باشد او باید با ورزش و بازی نمونه ی خوبی برای فرزندان وخوانواده ی خود باشد نه این که بعد از ورود به خانواده بگویید خسته شدم یک چایی بیاورید و برود بعد هم بخوابد.
خوب بچه چه چیز بار خواهد آمد ؟
خدا می داند مادران نیز باید مواظب حرف زدن خود باشند وخیلی از بدی ها مانند غیبت و نباید باشد. مادر نیز غذا پختن و کار های خانه را باید به پسر یا دختر خود یاد دهند نه این که فقط پای تلوزیون نشته و دل نگران آیده ی قهرمانان سریال های تلویزیونی باشند.   
 
باید به آنها روشهای درست زندگی کردن و تفریح نمودن را که همان به پارک و ورزشگاه رفتن است را یاد دهیم نه قلیان کشیدن و مثل لحاف یک جا پهن شدن و ورق بازی و sms خواندن و حرفهای مسخره زدن و خندیدن. خوب بعد از مدتی می شوند کشتی نفت کش یعنی 30 کیلو بچه می شود 120 کیلو! چون غذا می خورند و تکان نمی خورند.
درود بر مدیرانی مانند مدیر مدرسه منظریه آقای محمدی که واقعاً در زمینه ورزش بسیار تلاش می نمودند.
در بحث غذا یک مشکل جهانی باید گفت بی تفاوتی.
مردم هر محله از شهر نسبت به همسایه شان این امر را به وجود می آورد باید به فکر همدیگر باشیم و برای بچه ها بگوئیم مرگ و آخرتی حتماً درکار است و نباید بی تفاوت باشیم. و متأسفانه پولها را اگر آدمها خرج بهتر زندگی کردن مردم می کردند دنیا گلستان می شد تا خرج جنگ و غیره.
در مبحث خونی از آنها بخواهیم گروه خونی خود را تعیین کنند و بگوئیم هر انسان به ازای یک کیلوگرم وزن cc 70 خون دارد پس یک انسان 50 کیلویی نباید 5/0 لیتر خون بدهد باید این خون را کمتر یا نصفه اهدا کند وگرنه سکته می کند در بحث گلبولهای سفید باید به صورت نمایشی کار گلبولها را برای ساختن پادتن و غیره بیان نمود. کتابهای علوم قدیم یا زیست شناسی دبیرستان این مطالب را دارد.
در مبحث تنفس باید عکس و فیلم از کارکرد شها و از مضرات سیگار و بلاهایی که سر ریه آورده به کلاس بیاوریم و آزمایش وجود دی اکسید کربن را چند دانش آموز انجام دهند هر کدام بیشتر تغییر رنگ داد ریه سالمی دارد دوباره اثر ورزش را بگوئیم.
در مبحث کلیه فیلم خوب جواب می دهد و بگوئیم روزه باعث می شود آب بدن کمتر شود و ادرار اسیدی شود و در تمام بدن رگها را جرم زدایی نماید و کلیه ها بهتر کار کنند و میکروبها که در بافتهای بدن جا خوش کرده اند از بین بروند.
ضمناً بگوئیم ادرار را نگه ندارید کم هوشی می آورد.
 
 
کلاس سوم
همانطور که قبلاً گفته شد علوم تجربی  2 پایه ی حفظی و عملی دارد حفظی آن شامل تدریس معلم ارائه سوال  از متن درس جواب دادن توسط دانش آموزان در خانه ارائه جواب صحیح توسط معلم و امتحان از هر فصل است اما جنبه ی عملی آن عبارت است از انجام آزمایشات کتاب در کلاس ،خانه،دیدن فیلم ساختن وسیله و ارائه تحقیق در رابطه با مسائل کتاب می‌باشد+ اضافه نمودن نظرات قرآنی اسلامی‌در رابطه با این مسائل در کشور ما ایران متأسفانه هنوز گروه های درسی نتوانسته است تجربیات معلمان موفق را بصورت فیلم یا عکس و نوشته به معلمان دیگر ارائه دهد.
ضعف دوم ما عدم آشنایی با قرآن و مطالب علمی ‌آن و ضعف سوم  عدم آشنایی با زبان روز  یعنی انگلیسی هستیم  در صورتیکه در اینترنت بعضی از مطالب به زبان فارسی است و بیشتر به زبان انگلیسی است و آن هم یک زبان بسیار ساده روش کار هم خواندن کتب قرآن و زبان  راهنمایی تا آخر دبیرستان است که در هر روز 5 دقیقه وقت می‌خواهد بعد از 2 سال می‌بینیم می‌توانیم متن را بفهمیم.
کتاب سوم  درون اتم
با مدل مولکولی و اتمی ‌و همچنین آوردن چند عنصر و ترکیب کلاس و تشبیه آنها به حروف و کلمات معنی کلمه ی از 91 عنصر میلیونها ترکیب در طبیعت وجود دارد را بفهمانیم و فیلمهایی که از اتم در اختیار داریم یعنی نانو را پخش کنیم و آنها را ارجاع دهیم به مطالب کلاس اول که گفته بود 50 میلیون میلیون میلیون اتم آهن می‌شود  یک سر سوزن بعد آزمایشات کتاب را انجام  دهیم و روی تابلو  از سمت راست  با چند رنگ گچ مختلف اسم دانشمندان و نظرات  آنها و عکس مدلهای اتمی‌آنها را رسم کنیم و از آنها بخواهیم برای مدلها با وسایلی  در خانه مدل بسازند  و بیاورند البته تدریس  این درس  را بصورت  پرسش و پاسخ  یعنی آیا اتم  را می‌شود  تجزیه و شکست  ایا درون اتم چیزی هست  و یک  دفتر دانش آموزی هر از گاهی  نمره ای اختصاصی دهیم.
تحقیق بیاورند در مورد زندگی  دانشمندان  نام برده شده  و دانشمندان اسلامی‌که درباره ی اتم  از قبل تا حال  کار نموده اند.
و نظرات قرآنی  درباره ی اتم + کاربرد  هر یک  از اجزای اتم در زندگی  روزمره  در رابطه با عناصر و کاربردهایشان  در اینترنت هم فیلم هم عکس های جالب وجود دارد .جدول تناوبی  و شناخت عناصر  را درباره ی  جابربن حیان  مسلمان  و دانشمندان  دیگر نیز  یادآوری کنیم  چرا که کتاب سوم  یعنی ما مسلمانان صفر و خارجی ها  کاربرد عناصر اتمی ‌یا هسته ای  یا رادیواکتیو را با ارائه ی فیلم درباره ی اثرات خوب پزشکی و این مواد تا انفجارهای اتمی می‌توان نشان داد.ارائه تحقیقات باید خلاصه و مفید باشد چگونه روی مطالب مفید با قلم فسفری پر رنگ و به تابلوی اعلانات کلاس نصب و فیلم ها هم  2 الی3 دقیقه باشد.
مدارسی هم که امکانات ندارند فیلمها cd شود در خانه بروند روزهای  تعطیل ببینند.
در اینجا بد نیست تحقیق کنند هزینه ی یک بمب اتم چقدر می‌شود و با آن چند شهر را می‌شود آباد کرد تا فهمید ابر قدرت ها  که قدرت نظامی‌در جنگ دارند جلوی پیشرفت  بشر را گرفته اند  با ولخرجی  بنویسید در اینترنت  هزینه ی یک موشک یک گلوله و
ببینید هزینه این ها  سر به جهنم است.
در رابطه  با ترکیبها ساختن  مدل مولکولی  با خمیر اسباب بازی بسیار کمک  می‌کند  و همینطور  نحوه ی حل شدن  مواد یونی  در آب و پیوندهای  کوالانس بین اتم های  بعضی از مواد ترکیب که در اینجا  معلمان شیمی‌ دبیرستان می‌توانند بهتر به ما  در ارائه ی صحیح مطالب در کلاس کمک کنند ساخت دستگاه  تجزیه ی  آب با نیم بطری  نوشابه  2 عدد ذغال  کربنی  با قوه های  بزرگ کهنه  و 2 لوله آزمایش  + ترانس  یا 12 و آب  و کمی‌نمک  ته بطری  را با سر پهن  یک میخ  داغ چنان سوراخ  می‌کنیم تا فقط میله ی  ذغال  فیت در آن قرار گیرد  لازم بذکر است  میله ی ذغالی را  قبلاً بتراشیم  تا جرم نداشته باشد  بعد دورش  را از زیر بطری  سیم ببندیم  با گیره های سوسماری  وصل  و قسمتی  از بطری  بریده شده  را برای  کف آن پایه قرار دهیم + 2 عدد لوله آزمایش  که پر از آب نمک و وارونه روی ذغال ها که در بطری هستند  و آب و نمک  هم در بطری هست  قرار داده  و سپس  جریان برق را  وصل  بعد که اکسیژن هیدروریان  را دیدیم  جریان برق  قطع و حالا دست را زیر آب برده لوله را در می‌آوریم  بطوری  که انگشت در روی دهانه ی لوله باشد و با کبریت  روشن وجود هیدروژن و اکسیژن نشان دهیم نکته:نباید جریان برق وصل باشد و دست درون آب ببریم وگرنه خودمان تجزیه می شویم به روح و جسم.
در رابطه با مطلب  الکترولیت  و غیر الکترولیت  آزمایش خوبی  در کتاب هست  و آن رسانایی  یا عدم رسانایی  الکتریکی  این مواد است  ولی با آوردن یک بسته  محلول پودری  ORS که مخصوص  درمان بیماری  اسهال است  را با ساختن  یک باتری  که در فصل  الکتریسیته جاری هست  می‌توان کاربرد الکترولیت را گوشزد نمود.
اسیدها و بازها  را نیز خوب  توضیح داده  ولی کاربرد های آن را باید از اینترنت دید.
یک نکته ی بهداشتی:با پلاستیک  یا نخ دندان  جرمهای  لای دندان را به کاغذ شناسایی اسید  بمالند و ببینند اگر مسواک و نخ دندان  استفاده نکنند  یعنی اسیدی شدن  دهان و از دست دادن دندان که مساوی است با از دست دادن سلامتی  چون غذا  درست ریز نمی‌شود و درست جذب نمی‌شود و مغز و عقل ما کمتر می‌شود و در رابطه با کاربرد دستگاه PH سنج تحقیق کنند  اگر خواستند.
 
بخش زمین زیستگاه ما
در این بخش  بهترین کار ارائه سوال  و پاسخ  به آنهاست چون بیشتر جنبه ی حفظی دارد و چند فیلم  هم درباره ی مطالب آن نمایش دهیم  بچه ها بفهمند  چگونه می‌شود از روی رسوبات  فهمید مثلاً شهرضا در قدیم  چه جایی بوده است  اگر رسوبات دانه ریز دارد و فسیلهای  میکروبی دارد کجای دریا بوده ایم-چگونه می‌توان  از روی  بی نظمی‌لایه های رسوبی کوه های اطراف  شهرضا فهمید  کجا کمتر زلزله خیز است و چگونه می‌توان  خانه های قدیمی‌را مقاوم نمود مثلاً با یک سقف  سبک روی یک دیوار  یا با تورهای فلزی  محکم دیوارها را از خراب شدن  و سقف  را با ورق های  محکم آهنی  و ستون های  آهنی و انواع  روش های دیگر  که در اینترنت هست متاسفانه  در ایران مسئله ی  مقاوم سازی  جدی  نیست. یادم هست   وقتی در شهرضا  زلزله ی 2/4شد  بعضی از افراد شهر کانتینر خریدند و در کنار خانه خود قرار دادند اگر در اینترنت ببینند روش های ساده ی مقاوم سازی  خانه های آجری  و تیر آهنی و خشت و گلی  را خواهید داشت  بجای  مسافرت های  تفریحی می‌شود  با هزینه ای کم  خانه را ایمن ساخت.(مطالب قرآنی درباره ی این فصل  یادتان نرود تحقیق نمایید) در مورد منظومه شمسی  و کهکشان  اگر هر کهکشان 100 میلیارد  ستاره داشته باشد  و در فیلمهای آموزشی گفته شده است  یک میلیارد  کهکشان هست  و با ارائه ی  آیاتی از قرآن  که در رابطه  با زندگی در سیارات دیگر هست مثلاً کلمه دابه  که یعنی زندگی از آب است آورده است و نیز گفته شده است در کرات دیگر نیز زندگی هست که از آب بوجود آمده است می فهمیم قرآن چه کتاب بزرگی است (آیات علمی قرآن در اینترنت)
-فیلم هایی از فضا و فضا نوردی وموشک و کهکشان و اینها خیلی برایشان جالب است.
درود بر معلمان سرگروه علوم تجربی شهرضا که واقعاً  ما را مانند کره جنوبی از لحاظ ارائه مطلب و فیلم  غنی ساختند  خیلی هنر می‌خواهد  با آن همه  مشغله  شغلی و تحصیلی خودشان و زندگی خانوادگی به فکر ما هم بوده باشند. آفرین خداوند اجرتان دهد.
-با آوردن  یک منشور یا فیلمی‌ در این باره طیف سنجی  را ببینید و وسایل حساب نمودن  فاصله را  در حیاط مدرسه باز او به یاب می‌شود  به مدت 5 دقیقه  انجام دهند  و یاد بگیرند بعد هم با یک متر  فاصله را ببینیم درست است یا نه.
 
بخش انرژی و کار
فصل ماشین های ساده
در این فصل  مطالب خوب ارائه شده است  فقط باید هر وسیله ای که می‌توانیم بیاوریم و بگوییم  این چه ماشین ساده است و روی استفاده از دوچرخه  بسیار تأکید کنیم چون متأسفانه  در کشور ما اگر کسی  سوار دوچرخه شد می‌گویند بدبخت است ولی در کشور های دیگر این امر  یک ارزش محسوب می‌شود انتخاب نوع دوچرخه که به فیزیک بدن  آسیب نزند  با اینترنت یا کارشناس  این مسائل بررسی شود.
در رابطه با این فصل می‌شود  چند وسیله ی ابتکاری ساخت مثلاً با سوراخ کردن  درب فلزی  قوطی یا یک حلبی رنده ساخت  یا با خم و راست  نمودن یک نوار بار یک فلزی  یک فالوده درست کنی ساده دستی  برای طالبی و گرمک و ساخت یا با یک قوطی  پلاستیکی  که ته آن سوراخ است و قوطی دیگر ته آن است  و با  فشار بر روی  دانه های انار  یا قطعات هندوانه  می‌توان  آب میوه گیری ساده ای  ساخت  و از این دست وسایل  اگر فیلم درباره ی کاربرد  وسایل خانگی  مثل غذاسازها داریم بیاوریم و ببینند کاربرد ماشین ها  را یا فیلم  جرثقیل  و مثلاً از کارگاه  حرفه و فن ماکت سیلندر و پستون را آورده و شعاع چرخ  میلنگ را نسبت به شعاع 9  محور آن حساب  کنیم و بگوییم سیلندر و پیستون نیرو را به وجود آورده و به چرخ  میلنگ وارد نمود و و محور  را می‌چرخاند پس با افزایش نیرو کار می‌کند.
درباره ی اهرام مصر و فرعون  و اینها مطالب زیادی  می‌توان گفت  که این دیوانه قاتل 70 هزار بچه کوچک بوده است و مصریان با ماشین های ساده این اهرام را ساخته اند.
یادم هست اصفهان که تدریس داشتم  یک دانش آموز از من پرسید در پیچ گوشتی  یا پیچ گردون چه اتفاقی  می‌افتد  که با یک نیروی کم  می‌توانیم  نیروی زیادی  را وارد کنیم  با یک آزمایش توضیح دادم  که ببینند  وقتی من  می‌خواهم  این پیچ را  باز کنم  مرتب نیرو وارد می‌کنم  ولی پیچ باز نمی‌شود  تا یک دفعه  بعد از چند ثانیه  پیچ باز می‌شود گفتم  حالا خودت بگو  ببینم یعنی چه ؟گفت  نیروی ما در آن جمع و بعد آزاد شد ولی بعد گفت  یعنی چه اتفاقی  در پیچ گوشتی می‌افتد  از جواب عاجز ماندم  در کتابخانه ی مدرسه  کتابی در رابطه با دایرة المعارف  علوم پیدا نموده مطالعه کردم دیدم نوشته است  که انیشتن می‌گوید :مثلاً وقتی نیرو وارد می‌کنیم  به پیچ گوشتی  این نیرو به شکل یک ماده در می‌آید یعنی انرژی  مصرفی ما می‌شود  یک ماده در سر پیچ گوشتی  و بعد یک انفجار اتمی‌ساده  اتفاق افتاده  و دوباره  تبدیل به انرژی می‌شود بعد از آنکه مطالب را برایش گفتم او با تعجب می‌گفت آهان حالا فهمیدم
آری همیشه خداوند است  که باعث می‌شود سؤالی پیش آید و مطلبی را بفهمیم.
یا مثلاً دانش آموزی  در روستاهای  چهار محال می‌گفت چگونه می‌شود  یخچال بدون برق داشته باشیم
ما هم گفتیم یک ظرف فلزی زیر مشک آب قرار دهید  که در آن  کره و یا پنیر است و مشک را جایی بگذارید  که هوا نسیم ملایمی‌می‌ورزد بعد می‌بینید که چه خنک شده است
یا 2 ظرف سرامیکی مثل گلدان کوچک و بزرگ را در هم قرار داده بین آنها ما سه ماریزیم  و درون گلدان کوچک  ظرفی فلزی  و بین هر دو را آب  و در گلدان  کوچک بسته  و در جایی که نسیم خنک می‌ورزد. قرار  می‌دهیم  می‌شود یخچال بدون برق
این کار دستی های ساده آنها را تشویق می‌کند  که از اینترنت نیز کاردستی یاد بگیرند  و به علوم  علاقه مند شوند.
باز هم می‌گویم  سعی کنیم  بی انضباط ها را با نمره  تشویقی  و مهربانی  جذب کنیم  وگرنه می‌دانیم  که این ها از نظر درسی  جایی ندارند  ولی حداقل  می‌توانیم  اخلاق خوب اسلامی‌به آنها یاد دهیم .
ضمناً در این فصل  درباره ی نقش داتنشمندان اسلامی ‌در ساخت و تکامل  وسایل  و ماشین های ساده تحقیق کنند و بیاورند.
 
فصل فشار
در این فصل  مثل روش های  قبلی  یعنی سوال  از متن و جواب  بدست آورند  و آزمایشات  را انجام دهند  گروهی در کلاس + محاسبه نیروی  یک کیلویی  که به چاقو  وارد می‌کنیم  و چه نیرویی  را بر سطح یک میلیمتری  نوک چاقو  وارد می‌کند را یادآوری  و بگوییم به همین خاطر در قدیم و اکنون کمدها و تاقچه هایی بوده است تا وسایل خطرناک از دست  بچه ها دور باشد.
مثلاً نیرویی  10 نیوتن  بر یک سطح 1 میلی متری  یعنی 1 متر که 1000 میلی متر  است 1000 بار نیرو  در آن جمع شده است  یعنی 10 نیوتن می‌شود 10000 نیوتن  یعنی  یک تن  نیرو وارد می‌کند.
مثلاً در درس  فشار جامدات  می‌توان  از خمیر برای نشان دادن مقدار  فشار وزن  جسم به  سطح کوچک  استفاده کرد  یک سینی پلاستیکی  کوچک مقدار ی خمیر اسباب بازی +یک جسم  آهنی مکعب مستطیلی  که از سطوح مختلف  روی خمیر بگذاریم  و هر چقدر  از یک سطح بیشتر  فرا رفت یعنی فشار  بر آن سطح  کوچک بیشتر است یا فوم بیاوریم  و ضد ضربه بودن  آنرا ببینند همان فومی‌که  نرم است  و برای زیر صندلی  و نیمکت در آشپزخانه  برای زیر پا  لازم است  و توضیح دهیم  برای کفش  و دمپایی  باید حتماً  کف کفش نرم باشد.
و بگوییم داشبورت  ماشین ها باید چنین باشد  نه مثل  ماشین های ما که موقع تصادفات مثل تیغ  عمل می‌کند  و سر را از بدن جدا می‌کند.
در بحث فشار  مایعات می‌توانیم با  دو سرنگ CC2 و CC10 و یک شیلنگ سرم رابط بین آنها که در هر دو آب است یکی کمتر و در سرنگ CC2 بیشتر  ما به دانش آموزی بگوییم  سرنگ بزرگ  را بگیر و به دیگری  بگوییم سرنگ CC2 را فشار دهد  آن یکی  می‌بیند که چه نیرویی به دستش وارد  می‌شود حالا  همین امر را به جک هیدرولیک،ترمزها،کمپرسی و ماشین هایی از این دسته گسترش دهیم.
بچه ها خیلی دوست دارند  بفهمند معلوماتشان در محیط زندگیشان چه کاربردی دارد.
در مورد فشار هوا آزمایشات متن کتاب انجام + آزمایشی که از یک منبع آب با  شیلنگ و با مکیدن هوای درونش  باعث می‌شویم آب از منبع به پایین بیاید و دلیل را بگویند.
یا دو نی خودکار یکی در لیوان آب و دیگری در دهان و با فوت کردن به سر نی  درون لیوان آب پاش می‌سازیم  دلیل را بگویند که بله  با فوت کردن  هوای درونی  نی درون آب خارج وهوای بیرونی  به سطح آب لیوان فشار و آب از نی  سرزده و خارج می‌شود.
فیلمی‌هم درباره ی زندگی در فضا از فضانوردان که قبلاً نشان داده ایم در مبحث ستارگان  دوباره یادآور شویم و مباحث این قسمت را در مورد فشار هوا بیان کنیم.
و روی بیشتر بدانید که گفته است  بر هر سانتی متر مربع 10 نیوتن یعنی 1 کیلو فشار وارد  می‌شود  خوب تأکید کنیم.
و همینطور  در مورد فشار مایعات  بگوییم  چرا نمی‌شود  به عمق 10 الی 12 کیلومتری  بعضی  از دریاها  رفت پس چگونه  از آنجا فیلم گرفته اند و فیلم های ربات های فیلم بردار  غواص را ببینند + داستان حضرت یونس  و آن نهنگ که چگونه  ایشان در بدن  این ماهی بوده و شگفتی های دریا  را دیده است  ضمناً  در قسمت  کار دستی  می‌توان  یک آب پاش ساخت  که با تلمبه  باد می‌شود  روش کار  درب نوشابه خانواده  را با یک  شیر کنترل باد دوچرخه یعنی  والف دوچرخه،مجهز می‌کنیم  با چسب دو قلو  اطرافش  را محکم نموده  و بطری  هم باشد حتماً  زمزم باشد پس یک سوراخ  ریز در  بدنه ی  بطری  نزدیک کردن بطری با سوزن گذاشته  مقداری آب درون بطری  می‌ریزیم حالا سوراخ را می‌گیریم (با دست) چند بار تلمبه و بطری را با هوای  تحت فشار  پر می‌نماییم حالا بطری  را وارونه  نموده  آب از درون سوراخ با فشار  به بیرون می‌پاشد باید به آنها بگوییم  اگر زیاد باد درون بطری نمودند امکان اینکه درب از جایش  کنده شود  و والف به چشم یا سر برخورد کند  زیاد است .تحقیقی درباره ی  ماشین هایی که با هوای فشرده  کار می‌کند  بیاورند یا اسباب بازی  آنرا بیاورند.
 
فصل 8 بار الکتریکی
در این فصل  آزمایشات  خوبی بیان شده و توضیحات کامل  فقط کاربرد  مطالب را  با اشاره  به جارو دستی  و رسوب دهنده‌ی الکتریکی و مقدار برق  صاغقه که می‌گویند  10 میلیون ولت برق و 28 هزار درجه حرارت است را یادآور شویم یعنی بسیار گرمتر  از سطح 6000درجه  حرارت خورشید و بدانیم سالانه میلیون ها تن  کود در اثر  رعد و برق  در دنیا به وجود می‌آید  از ترکیب  اکسیژن و نیتروژن  و با باران به زمین می‌آید و بخواهیم  از آنها کاربرد های  بار الکتریکی  در صنعت  و غیره را از اینترنت بنویسند بیاورند  مثلاً دستگاه کپی چگونه کار می‌کند؟
بچه ها همیشه سوالی داشته اند  که چرا روزهای برفی رعد و برق  نیست ولی روزهای بارانی رعد و برق است؟آیا دقت نموده اید به وزش باد  قبل از روزهای  بارانی و آرامش قبل از روزهای  برفی؟ چه چیزی باعث شده است ابرها برق دار شوند و با از این دسته سوالات  ذهن آنها  را وادار  به یافتن سوال  می‌نماییم.
تگرگ چگونه  به وجود می‌آید  و در قرآن آیا مطالبی در این باره  هست یا نه؟ برایشان بیان می‌کنیم.
 
فصل 9
جریان الکتریکی
در این فصل فقط مفهوم  آمپر ، ولت، اهم را باید به آنها با وسایلی  ساده فهماند  مثلاً می‌گوییم  3 نوع باتری  قلمی‌بزرگ  و بسیار کوچک بیاورند  حالا ولتاژ  هر 3 را اندازه گیری می‌کنیم همه5 /1است پس آمپراژ هر 3 را اندازه می‌گیریم  می‌بینیم هر کدام که بزرگتر است  آمپراژ بیشتری دارد ومی‌گوییم ولتاژ  مقدار نیروی وارده بر الکترونها در مدار را نشان می‌دهد و آمپراژ تعداد الکترونها  که در منبع وجود دارد  پس هر چقدر ولتاژ بیشتر شود  تعداد الکترونها  هم بیشتر  از مدار  منبع خارج می‌شوند.
در مبحث ساختن باتری  قبلاً توضیح داده شده است  در تجربیات  بحث های شیمی‌ یا کلاس اول  اما از مخترع باتری صحبت  کنیم و بگوییم امروزه  از باتریها  در کجاها استفاده می‌شود و برایشان بگوییم  در مدارات الکترونیکی مقاومتها نقش شیرهای  کنترل و حرکت مقدار الکترون  یعنی آمپراژ و فشار الکتریکی یعنی  ولتاژ را دارند تا قطعات  الکترونیکی خوب کار کنند و درباره ی  نانو الکترونیک مطالبی بنویسند و بیاورند.
روزگاری نزدیک  خواهد رسید  که بشر با علم  نانوالکترونیک وسایل  را هوشمند می‌سازد.
و رباتها کارها را انجام می‌دهد  و تولیدات در همه زمینه ها دقیق می‌شود  و بشر باید  به فکر ورزش  و تحرک باشد نه کار و تلاش  چند برابر  برای زندگی  به شرطی  که قدرتمندان  جهان  بوسیله  دانشمندان  آگاه شوند  و به جای  اسلحه ها و ربات های  هوشمند  جنگی به فکر آباد  نمودن  جهان باشند  و بشر به امر کشاورزی و دامپروری  و همراه با کمک رباتها بپردازد.
الان دوران جاهلیت  مدرن را داریم پشت سر می‌گذاریم.. مثل دوران ابوسفیان مردان و زنان بیهوده خوشند اصلاً به فکر آخرت  و خوبی و بدی نیستند.
در مبحث آهن ربا  می‌توان یک قطب  نما که دورش سیم است  را به عنوان  ولتمتر معرفی کنیم  یا با یک سیم  پیچ 1200 دور که  به آن یک LED است و با حرکت دادن آهن ربا  بطور رفت و برگشت  در آن طرز کار  دینام برای تولید برق را توضیح دهیم..
بله  نیروی آهن ربا  به الکترون های آزاد  سیم مس  فشار آورده  و آنها را حرکت می‌دهد –استفاده از  قبله نما  برای نماز را یاد دهیم .برایشان بگوییم  با یک  لوله ی  مقوایی  که درونش  آهن ربایی  میله ای است  که در کتاب فروشی ها  هست و دور لوله  سیم مسی  نمره باریک  است با حرکت  رفت و برگشت  که دو طرف  لوله را با انگشت  گرفته ایم  می‌توانیم  یک مولد برق ساده بسازیم.
یا با قرار دادن مدار  یک سو کننده شارژرهای  گوشی همراه  بر سر راه  دینام  دوچرخه  از آنها  شارژرهای  گوشی همراه  برای باغ  و صحرا  ساخت یا با استفاده  از لامپ های  فوق کم مصرف  LED و یک باطری  ماشین می‌توان  100 ساعت نور  داشت و از این قبیل  کارها  که در اینترنت  بنویسند  کاردستی  با آهن ربا یا بنویسند  کاربردهای آهن ربا ساختمان یک موتور الکتریکی را بررسی کنیم  و با یک موتور الکتریکی  ماشین  اسباب بازی  را برقی کنیم  قبلاً در کلاس اول توضیح داده شده است  همزن برقی  با یک موتور  الکتریکی ساده مانند قایق موتوری  که قبلاً توضیح داده شده است  و از این قبیل  وسایل مثلاً جرثقیل  آهن ربایی  الکتریکی با یک ماشین  اسباب بازی. در مورد تولید برق و نقش مایکل فارادی و یا دانشمندان اسلامی تحقیق کنند و بیاموزند خداوند دانشمندان را رحمت کند که زندگی را بر مردم آسان نموده اند.
 
بخش دنیای زنده
تمام این بخش را با سؤالات  ساده از متن کتاب  و رسم عکس ها و نمایش فیلم  می‌توان آموزش داد.
اما کتاب در بعضی  از قسمت ها بین مطالب  کتاب را  درست بیان ننموده  که این امر به عهده ی معلم است.
مثلاً نگفته است  چه کنیم تا استخوان ها شکل بهتری پیدا کنند و چگونه قسمت های حفاظتی  اسکلت  را محکمتر کنیم و چگونه دنده ها و جمجمه و جناغ و لگن  را برای تولید گلبول های  خون تقویت کنیم  چه غذاهایی  باید خورد  چه ورزشی باید انجام داد.چه غذاهایی مصرف کنیم  تا پروتئین  و کلسیم و فسفر  استخوان ها تأمین شود  برای رشد استخوانها  تا 20 سالگی  چه چیزی لازم است  ما به این علوم تجربی می‌گوییم  علوم دم بریده یا ابتر  علمی‌که به ما در زندگی  چیزی یاد ندهد  و سرگرمی‌است  در مورد مبحث  عصبی  اصلاً اشاره ای  به ضرر الکل  برای اعصاب  و کبد نشده است  نگفته است  چه چیزهایی بخوریم  تا اعصاب  بدن و مغز و نخاع بهتر عمل کنند  ولی یک اصل مسلم است
ز نیرو بود مرد را راستی                                         ز سستی  کژی زاید و کاستی
یعنی ورزش و کار و فعالیت  باعث بهتر شدن  فکر است  به همین دلیل است  که آمریکایی ها  اینقدر به  قدرت بدنی و سلامتی  خودشان اهمیت می‌دهند.
مثلاً در مورد عملکرد غدد و هورمون ها هیچ چیز مثل روزه و ورزش و نماز کارکرد ندارد و همینطور نوع غذاهایی  که برای سلامتی بدن  لازم است  را بدانیم  چیست.متأسفانه ما وقتی مریض می‌شویم  به پزشک مراجعه می‌کنیم  اما نمی‌آییم یکبار  که سالم هستیم یک نوبت مشاوره ای بگیریم و با یک پزشک متخصص تغذیه  غدد و تماس و یا حضوری  خدمتشان برویم  و بپرسیم  ما ایرانیان  نوع غذاها ،ظروف،ورزش ها و فعالیت هایمان اشتباه است  و وسایل نقلیه  دود زا مزید بر علت –ساختمان هایمان عایق بندی  در برابر  گرما و سرما  نیست خوب برای رفع آن احتیاج  به مصرف گاز و آلودگی هوا نتیجه ی آن است.
همینطور لباس های  مناسب نداریم  که مانند روس ها تا 40 درجه زیر صفر  را تحمل کند  ما علم را گذاشته ایم  کنار و فقط چشم به دست خارجی ها  دوخته ایم  ببینیم کمکی به ما می‌کنند .آنها فقط  به فکر خود  و عیش و نوش خود هستند  قبول ندارید ببینید  سر نوکرهای خود  چه می‌آورند  باید خودمان  با علم اندک خود  به داد خود برسیم  ای کاش مسئولان سازمانی به وجود می‌آوردند  تا مردم  مسائل را در میان بگذارند  و به گوش مسئولان برسد به نظرم این کار از طریق امام های جمعه راحت تر باشد.
در بحث بلوغ و نوجوانی  خوب می‌شود  صحبت نمود به آنها باید یاد دهیم  که یک روز  همه ی ما می‌میریم و آخرتی هم هست  پس باید هرکس  با تلاش خود  و بر اساس  استعداد خود  علمی‌را یاد بگیرد  و در جامعه به مردمش  خدمت و ایثار  نماید نه  سر مردمش  کلاه بگذارد  و ابدیت  را با 100 سال زندگی  دنیا نابود کند.به دانش آموز یاد  دهیم  علوم تجربی ساده را  از پدر و مادر  یاد بگیرند  مانند نحوه ی مسافرت  رفتن ،کمک به مردم و فامیل ،آشپزی ،نظافت  خانه و نظافت  شخصی و انواع  تجربیات دیگر.به دانش آموز  باید یاد دهیم  ممکن است  کاری پیدا نکنند  و شکست  بخورد پس با صبر و حوصله  و کمک به پدر و مادرش  و عدم انجام کارهای  حرام  در زندگی می‌توان همان بهشت را به دست آورد  که یک ثروتمند  با  یک زندگی راحت  ولی ایثار  و خدمت به مردمش  بدست می‌آورد  در ضمن  که نفر اولی  اجر اخروی  بیشتری خواهد داشت.
به آنها یاد دهیم  تفریحات سالم  یعنی چه نه اینکه  دنبال کشیدن و خوردن  و تفریحات ناسالم  باشیم که اول کبد و قلب را از دست داده و مرگ بدی در پیری داریم حدود یکسال مرگ دردآوری داریم.
در مورد مبحث  تولید مثل  گیاهان از بچه هایی که در کشاورزی  سررشته ای  دارند  کمک بیاوریم  یا گلها را به کلاس  بیاوریم و قسمت های گل را نشان دهیم عکس های این مبحث  را رسم کنند تا بفهمند.اما در مورد مبحث اجتماعی  این درس  باید به دانش آموزان بگوییم  باید کاری  پیدا کنید  خانه ای  را دولت برایتان فراهم کند + لوازم خانگی آن تا  با پرداخت  اقساطی  در آینده  زندگی  تشکیل دهید و آن هم  یک  آدم امین  و توانا باید باشد  و با پدرو مادر و مشاور  صحبت کنید  تا راهنمائیتان نماید آری باید تا آن موقع  مؤمن و ورزشکار و درس خوان باشید و دور خلاف را خط بکشید تا از نسل  شما بچه های  خوب که  الباقیات الصالحات  می‌شوند  یاد بگیرند  و چند نمونه از این افراد  را در شهرضا نام ببریم مانند پدر و مادر ابوعلی سینا که ابوعلی  سینا  را پرورش دادند  و هنوز که هنوز است از  علم پزشکی  او همه استفاده می‌کنند  و اجر اخروی  آن برای پدرو مادر و خود ابوعلی سینا  است انشاء الله.
با چند آزمایش  ساده بیاییم و نشان دهیم  الکل،سیگار و قلیان چه ضررهایی دارد .
مقداری  سفیده تخم مرغ  را به الکل  ترکیب  و ببینید چه بلایی سر  آن می‌آید  برایشان بگوییم  همین بلا  را سر مغز و استخوان  و کبد می‌آورد  و در پیری  مرگ دردآوری دارید یا دود سیگار  و قلیان  را در بطری  نوشابه + مقداری  شش گوسفند  تا ببینید چه اثر بدی  روی آن دارد.
-در مورد بحث زندگی  نیز به آنها یاد دهیم  پدرو مادر نباید  فقط کار کنند  و آسایش فرزند را تأمین کنند .پدر باید سنگ  صبور باشد و زمانی  که ازدواج می‌کند  با حوصله و عدم  غیبت گویی از دیگران  و رفتار صحیح  در خانه  مثل عبادات و صدقه دادن و کمک در کارهای خانه  الگوی خوبی  برای افراد خانواده باشد.
و بعد از تولد  بچه تا 3 سالگی  هم باید 5 حس او را پرورش داد چشایی،بینایی،شنوایی ،بویایی و لامسه.
در مورد مبحث  محیط زیست  و آدمی‌باید به دانش آموزان  بگوییم  تخریب محیط زیست  باعث ضرر به خود و دیگران است و طبق آیات قرآن این عمل حرام و گناه است.
پس باید یک برنامه ریزی  صحیح و استفاده  صحیح از دوچرخه  و ماشین  و استفاده از فیلترهای جاذب  دود ماشین  و اصلاح مصرف  ماشین ها  و عایق بندی  خودمان از نظر  سرما و گرما  یعنی لباس مناسب  به محیط زیست  کمک کنیم  مثلاً  تا می‌توانیم  با دوچرخه  کارهایمان را انجام دهیم.
متأسفانه در کشور مان ایران  مردم به دلیل راحت طلبی بعضی ها که پول یا قدرتی  دارند  آنها هم خود را به بی خیالی زده اند  اما به قول رهبر  فرزانه باید مسئولین بهترین ها  و دلسوزترین ها برای اسلام و کشور باشند.تا مردم آنها  را الگو قرار دهند..
الان می‌توان برای دانش آموز  با یک حساب سرانگشتی  ساده  صرفه جویی را به او یاد داد امسال سال 92 است بنزین سهمیه ای لیتری  400 تومان با یک پراید  می‌خواهیم از شهدا به پارک  ملت برویم و بعد برگردیم می‌شود  12 کیلومتر حدوداً  و با توجه  به مصرف  پراید که صدی 7 است می‌شود 1 لیتر یعنی 400 تومان حالا اگر ماشین هر روز فقط 400 تومان خرج داشته باشد در ماه می‌شود 12000 تومان و در سال  می‌شود  144 هزار تومان  و در عرض  10 سال می‌شود  حدود 5/1 میلیون تومان  که از دست داده ایم  ولی با دوچرخه هم سالم تر می‌شویم و هم هوا را آلوده نمی‌کنیم برایشان  از جاده ی  کمربندی  فیلم گرفتم  و خوشبختانه  در شهرضا  راننده ماشین سنگین زیاد است  ا یکی از دانش آموزان  که پدرش راننده  ماک بود  پرسیدم  می‌گفت صدی  چهل لیتر  گازوئیل  می‌سوزاند  خوب با توجه  به 10 ساعت تردد فشرده ماشین های سنگین  از کمربندی شهرضا  روزانه چند صد هزار  لیتر دود گازوئیل سرطان زا وارد شهر می‌شود.
آیا بهتر  نیست مسیر جاده کمربندی  را تغییر دهند  یا نوع سوخت  کامیون ها را عوض کنند  یا از فیلترهای دودگیر  استفاده شود  یا کمربند  در جاده ی  کمربندی  ایجاد شود  با درختانی  که آب زیادی را بخار می‌کشد که خود بخود در رفع آلودگی  هوا نقش بسیاری دارند.
 
والسلام
 

قرآن وعلوم تجربی

جو زمین و لایه ی اوزون

در قرآن خداوند توجه ما را به موضوع مهمی در مورد جو زمین جلب می کند.

سوره  21 (انبیاء) آیه 32:

*وَجَعَلْنَا السَّمَاءَ سَقْفًا مَّحْفُوظًا وَهُمْ عَنْ آيَاتِهَا مُعْرِضُونَ*

و آسمان را سقفی محافظ قرار داديم؛ ولى آنها از آيات آن روى‏گردانند.

اینخاصیتآسمانباتحقیقاتدانشمنداندرقرن 20 ثابتشد. جویکه اطراف زمین را فراگرفته است دارای عملکرد های حیاتی بسیار مهمی است. یک نقش آن حفاظت کردن زمین در مقابل شهاب سنگ های کوچک و بزرگ است تا به زمین برخورد نکنند. علاوه بر این، جو زمین تشعشعات خورشیدی را صافی می کند و اجازه نمی دهد که همگی آن ها از جو عبور کنند زیرا بسیاری از آن ها برای حیات روی کره زمین بسیار خطرناک هستند. جالب است که جو تنها تشعشات مفید و بی ضرر شامل نور قابل مشاهده ، فرکانس محدوده اشعه فرابنفش و امواج رادیویی را اجازه عبور می دهد. تمامی این تشعشعات برای حیات روی زمین ضروری هستند. فرکانس محدوده اشعه فرابنفش که جو زمین تنها مقداری از آنرااجازهعبورمیدهدبرایانجامعملفتوسنتزکهدرگیاهانانجاممیشودبسیارمهماست. نقش حفاظتی جو به این جا خاتمه نمی یابد. جو همچنین زمین را در مقابل دمای بسیار کم فضای بیرونی که حدود 270 درجه سانتی گراد زیر صفر است حفاظت می کند.

Description: http://www.fadak.us/A.database/Chemistry/learn/L.001/Image/Archive.0020.2.jpg

 

 

 

 

پیش بینی قرآن در مورد سالم ماندن بدن فرعون:

وَجَاوَزْنَا بِبَنِی إِسْرَائِیلَ الْبَحْرَ فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَجُنُودُهُ بَغْیًا وَعَدْوًا حَتَّى إِذَا أَدْرَكَهُ الْغَرَقُ قَالَ آمَنْتُ أَنَّهُ لا إِلَهَ إِلا الَّذِی آمَنَتْ بِهِ بَنُو إِسْرَائِیلَ وَأَنَا مِنَ الْمُسْلِمِینَ (٩٠)آلآنَ وَقَدْ عَصَیْتَ قَبْلُ وَكُنْتَ مِنَ الْمُفْسِدِینَ (٩١)فَالْیَوْمَ نُنَجِّیكَ بِبَدَنِكَ لِتَكُونَ لِمَنْ خَلْفَكَ آیَةً وَإِنَّ كَثِیرًا مِنَ النَّاسِ عَنْ آیَاتِنَا لَغَافِلُونَ (٩٢)    سوره یونس

« و بنی اسرائیل را از دریا عبور دادیم. فرعون و سپاهیان وی بیدرنگ مسلحانه و فراتر از حد خود آنها را دنبال کردند، تا وقتی که داشت غرق میشد گفت: ایمان آوردم به اینکه خدائی غیر از خدائیکه بنی اسرائیل (فرزندان یعقوب) به او ایمان اوردند وجود ندارد و همیشه مسلمان خواهم بود ـــ حالا! در حالیکه تا پیش از این از سپردن بنی اسرائیل سرباز زدی و همیشه نیز مفسد بودی ـــامروز فقط بدن تو را نجات میدهیم تا برای افراد پس از خودت درسی باشد. هر چند خیلی از مردم از آیات ما غافلند»

 

رییس گروه تحقیق و ترمیم جسد،‌ یکی از بزرگترین دانشمندان مسیحی فرانسه، به نام پروفسور موریس بوکای بود که بر خلاف سایرین که قصد ترمیم جسد را داشتند، می خواست راز و چگونگی مرگ فرعون را کشف کند. تحقیقات پروفسور بوکای همچنان ادامه داشت تا اینکه در ساعات پایانی شب، نتایج نهایی را به دست آورد.

بعد از ساعت ها بررسی دریافتند او در دریا غرق شده و پس از خارج کردن جسد او از دریا برای حفظ جسد، آن را مومیایی کردند، اما چیزی که باعث تعجب پروفسور شده بود، این مسئله بود که چگونه این جسد سالم تر ازسایراجساد فرعون های مومیایی شده است، در حالی که این جسد از دریا بیرون کشیده شده بود و باید نابود می شد.

پروفسور موریس بوکای هنگام آماده سازی گزارش نهایی در مورد کشف جدید( مرگ فرعون به وسیله غرق شدن در دریا  ومومیاییجسداوبلافاصلهپسازکشیدناوازدریا) بودکهیکیازدانشمندانبهاویادآورشدبرایانتشارنتیجهتحقیقعجلهنکند،‌ چرا که نتایج تحقیق نظر مسلمانان را تأیید می کند، ولی موریس بوکای به شدت این موضوع راردکردوآنرابعیددانست. اوگفتمابعدازسالهاتحقیقبابهترینابزاربهسختیفهمیدیمکهفرعوندردریاغرقشد. اسلامچهطوریتوانستهاینموضوعرا 1400 سالقبلفهمیده باشد، در حالی که آنها اصلا به جسد فرعون دسترسی نداشتند.

در جواب او یکی از حاضران گفت که قرآن از غرق شدن فرعون و سالم ماندن جسد او بعد از مرگ خبر داده است. حیرت و تعجب پروفسور دو برابر کرد و از خودش سؤال کرد، چطور چنین چیزی ممکن است؟ این مومیایی در سال 1898 و تقریبا دویست سال قبل کشف شده، در حالی که قرآن، 1400 سال پیش نازل شده است؟

موریس بوکای، تمام شب را به جسد مومیایی شده زل زده بود و به سخن دوستش فکر می کرد که چگونه قرآن در مورد نجات جسد پس از غرق شدن، سخن گفته، در حالی که کتاب مقدس آنها از غرق شدن فرعون،هنگام دنبال کردن موسی سخن می گوید، اما از نجات جسد هیچ سخنی به میان نمی آورد.

اوباخودگفت: آیاامکاندارداینمومیاییهمانفرعونیباشدکهموسیرادنبالکرد؟‌آیاممکناستمحمد(ص) هزارسالقبلازاینقضیهخبرداشتهباشد؟

او درهمان شب، تورات و انجیل را بررسی کرد، اما هیچ مطلبی درباره سالم ماندن جسد فرعون نبود. پس از اتمام تحقیق و ترمیم جسد فرعون، آن را به مصر بازگردانند. موریس بوکای آرام نگرفت تا اینکه تصمیم گرفت به کشورهای اسلامی برود تا به واقعیت پی ببرد.

اووقتی این موضوع را نزد عالمی مطرح کرد، این آیه را برایش خواند:‌ امروز فقط بدن تو را نجات می دهیم تا برای افراد بعد از خودت درسی باشد. هر چند خیلی از مردم از آیات ما غافل اند.(یونس:92)

این آیه او را تحت تأثیر قرار داد و لرزه بر اندام اوانداختوباصدایبلندفریادزد: منبهاسلاموبهاینقرآنایمانآوردم.

بوکای حقیقت را کشف کرد و مسلمان شد. او به فرانسه برگشت و درباره موضوعا ت علمی قرآن تحقیق کرد. او متوجه شد که بسیاری از علوم جدید در قرآن بیان شده است. حاصل سال ها تحقیق این دانشمند فرانسوی،‌ چندين  کتابكهبيشتربارويكردمقایسهایمیانتورات،انجیل و قرآن است

 

اسرار قلب

قلب فقط يك تلمبه براي خون رساني نيست بلكه بيشتر از آن عمل مي‌كند. امروزه دانشمندان از وجود يك مغز در قلب سخن مي‌گويند كه داراي 40000 سلول عصبي مي‌باشد كه به آن "عقل" مي گويند كه در مركز قلب قرار دارد و نظارت بر كار مغز را بر عهده دارد.
                        Description: http://www.emdadgar.com/upld/uploads/emdadgar13260491891.gif

جالب اينجاست كه قرآن در مورد اين حقيقت علمي فرموده:

"آيا در زمين به گردش و تماشا نرفتند تا دلهايي داشته باشند كه با آن دريابند"

(سوره الحج – آيه 46)

اين آيه بر اين موضوع تأكيد دارد كه قلب فكر و درك مي‌كند پاك و منزه پروردگار را.

 

Description: http://8pic.ir/images/auhmeh4ti9t1nbw4lem.jpg

یک پژوهشگر هلندی غیرمسلمان چندی پیش تحقیقی در دانشگاه آمستردام انجام داده و به این نتیجه رسیده بود که ذکر کلمه جلاله «الله» و تکرار آن و نیز صدای این لفظ، موجب آرامش روحی می‌شود و استرس و نگرانی را از بدن انسان دور می‌کند.

این پژوهشگر غیرمسلمان هلند طی گفتگویی در این باره گفت: پس از انجام تحقیقاتی سه ساله که بر روی تعداد زیادی مسلمان که قرآن می‌خوانند و یا کلمه "الله" را می شنوند، به این نتیجه رسیدم که ذکر کلمه جلاله «الله» و تکرار آن و حتی شنیدن آن، موجب آرامش روحی می‌شود و استرس و نگرانی را از بدن انسان دور می‌کند و نیز به تنفس انسان نظم و ترتیب می‌دهد

وی در ادامه افزود:  

بسیاری از این مسلمان که روی آنان تحقیق می‌کردم از بیماری‌های مختلف روحی و روانی رنج می‌بردند. من حتی در تحقیقاتم از افراد غیرمسلمان نیز استفاده کرده و آنان را مجبور به خواندن قرآن و گفتن ذکر «الله» کردم و نتیجه باز هم همان بود. خودم نیز از این نتیجه به شدت غافلگیر شدم، زیرا تأثیر آن بر روی افراد افسرده، ناامید و نگران، تأثیری چشمگیر و عجیب بود

این پژوهشگر هلندی همچنین گفت: از نظر پزشکی برایم ثابت شد که حرف الف که کلمه «الله» با آن شروع می‌شود، از بخش بالایی سینه انسان خارج شده و باعث تنظیم تنفس می‌شود، به ویژه اگر تکرار شود و این تنظیم تنفس به انسان آرامش روحی می‌دهد. حرف لام که حرف دوم «الله» است نیز باعث برخورد سطح زبان با سطح فوقانی دهان می‌شود. تکرار شدن این حرکت که در کلمه «الله» تشدید دارد نیز در تنظیم و ترتیب تنفس تأثیرگذار است. اما حرف هاء حرکتی به ریه می‌دهد و بر دستگاه تنفسی و در نتیجه قلب تأثیر بسیار خوبی دارد و موجب تنظیم ضربان قلب می‌شود.

به راستی که قرآن کریم در آیه‌ای کریمه می‌فرماید: «الذین آمنوا وتطمئن قلوبهم بذکر الله ألا بذکر الله تطمئن القلوب».

Description: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/24/Red_White_Blood_cells.jpg/200px-Red_White_Blood_cells.jpg

 

«إِن کُلُّ نَفْسٍ لَّمَّا عَلَیْهَا حَافِظٌ»(الطارق:4)

«هر کسی در درون خود نیروی پشتیبانی دارد»

«نَفس» : زندگی و خودآگاهی در پدیده زنده، و آنچه غرائز و احساسات و هستی خود را درک می‌کند و از خود بعنوان "من" یاد می‌کند. پدیده زنده با زنده بودن نَفس زنده است و با مردن نَفس می میرد و همینطور با مردن بدن نَفس نیز می میرد. نَفس فوت هم می کند و فوت وضعیت میان مرگ و زندگی است مانند خواب و بی هوشی . نفس در آیه مجاز است و بجای جسم آمده است. بعبارتی آیه می‌گوید: هر جسمی نیروی پشتیبانی دارد که نتیجه پشتیبانی از زندگی آن جسم می شود پشتیبانی از "زندگی نفس آن جسم".

«
حافظ » : اسم فاعل از مصدر حفظ است. حفظ به معنی: چیزی را از درون یا در درون نگهبانی و نگهداری وپشتیبانی نمودن است، ("حراست"بمعنی: چیزی را از بیرون نگهبانی و پشتیبانی نمودن است). وحافظ: کسی یا چیزی است که چیزی را از درون آن یا در درون آن نگهبانی و نگهداری و پشتیبانی می‌کند). 

نکته آیه

هرکسی در درون خود نیروی پشتیبانی دارد: بدن هر انسانی یک سیستم حفاظتی دفاعی دارد. برخی از سلولهای آن در جای مخصوصی به انتظار وارد شدن غیر خودیها (باکتریها، ویروسها، میکروبها و مواد خطرناک) هستند و برخی با جـریان خـون در سـراسـر بدن گـشـت میزنند و هـنگام برخورد با دشـمـن با آن درگیر شده و آنرا از پا در می‌آورند. و به این ترتیب سلامتی بدن را در برابر بیماریها حفظ می‌کنند و بدن زنده می ماند و با زنده ماندن بدن نفس زنده می ماند

در مغز استخوان هـر دقـیقه مـیـلـیـونها سلول درست میشوند تا به بخشهای دیگر بدن صادر شوند. این سلولها بین یک صدم تا سه صدم میلیمتر قـطر دارند.

 

 

 

 

 

 

لایه لایه بودن زمین در قرآن و فرو رفتن لایه اقیانوسی به زیر لایه قاره ای در قرآن

 

زیر زمینی که ما بر روی آن زندگی می کنیم بسیار با سطح زمین تفاوت دارد و به شکل لایه لایه است.این لایه ها بطور مداوم در حال حرکت هستند و وقتی دو لایه به هم برخورد می کنند باعث ایجاد زلزله وDescription: http://quranelm.persiangig.com/layer.jpg آتشفشان می شود و وقتی دولایه در زیر اقیانوس و دریا به هم برخورد کنند منجر به آتشفشان و ایجاد جزیره می شود.

وقتی که دو ورقه یا لایه زمین از هم دور می شوند باعث ایجاد گسل می شود بیشتر ورقه هایی که از هم دور می شوند در محل اقیانوس ها قرار دارند و مواد مذاب جای آنها را می گیرندکه باعث ایجاد رشته کوههای اقیانوسی زمین لرزه و آتش فشان می شود.

این موضوع در سال 1945-1946 توسط عده ای از دانشمندان که برای مطالعه به اعماق زمین رفته بودند کشف شد.

در سوره طارق آیه ۱۲ نوشته شده است که سوگند به زمین شکاف دار.

وقتی دولایه اقیانوسی به هم برخورد می کنند Description: http://wonders.persiangig.com/zmain/s15.jpgباعث ایجاد آتشفشان زمین لرزه و جزایر قوسی

می شود.

 

 

 

 

 

 

وقتی که دو لایه قاره ای با هم برخورد می کنند باعث ایجاد رشته کوه و زلزله می شود.Description: http://wonders.persiangig.com/zmain/s17.jpg

 

 

 

وقتی دو ورقه به هم نزدیک می شوند باعث ایجاد آتش فشان می شود.

Description: http://wonders.persiangig.com/zmain/s10.jpg

اگر آن دو لایه از جنس اقیانوسی و قاره ای باشند ورقه اقیانوسی به زیر ورقه قاره ای فرو می رود .Description: http://wonders.persiangig.com/zmain/s14.jpg

که در قرآن کریم سوره اسرا آیه 68 نوشته شده است که مگر ایمن شدید از اینکه شما را در کنار خشکى در زمین فرو برد یا بر شما طوفانى از سنگریزه ‏ها بفرستد سپس براى خود نگاهبانى نیابید.

 
 
+ نوشته شده در  یازدهم تیر ۱۳۹۲ساعت ۱۳:۴۶ بعد از ظهر  توسط OLOOM  |